student

Uwaga ! Nabór kandydatów do Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Wągrowieckim

 

    Uprzejmie informujemy, że w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego w poz. 8021 zostało opublikowane Ogłoszenie Nr 1 Starosty Wągrowieckiego z dnia 26 września 2019 roku w sprawie powołania Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.
     Zapraszamy uprawnione podmioty t,j. organizacje pozarządowe, fundacje, jednostki samorządu powiatowego i gminnego do zgłaszania po jednym kandydacie do Rady.
     Formularz zgłoszeniowy kandydata stanowiący załącznik do ogłoszenia należy złożyć w terminie do dnia 25 listopada b.r. w Sekretariacie Starosty Wągrowieckiego (pokój 105 Starostwa Powiatowego w Wągrowcu)

 

Ogłoszenie - POBIERZ TU [Ogłoszenie Nr 1 z dnia 26 września 2019r; PDF - 499KB]

 

 

student

UWAGA ! 
Rusza nabór wniosków w ramach programu 
Aktywny Samorząd - Moduł II.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu informuje, że rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie lub refundację z środków PFRON kosztów uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym - MODUŁ II w ramach pilotażowego programu "Aktywny samorząd".
Wnioski dot. roku szkolnego/akademickiego 2019/2020 należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10.10.2019 r.
Druk wniosku wraz z załącznikiem do pobrania w dziale

wnioski i pliki do pobrania.

student

Nabór na wolne stanowisko urzędnicze

Sekretarza Powiatowego Zespołu do Spraw

Orzekania o Niepełnosprawności w Wągrowcu

 

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu informuje,
że kandydaci ubiegaiący się o zatrudnienie na w/w stanowisko pracy nie spełnili wymogów niezbędnych,

w związku z czym procedura naboru jest powtórzona

 

1. Nabór na stanowisko urzędnicze- Sekretarza PZON - powtórzony [pobierz, 3500KB pdf]

2. Kwestionariusz kandydata [pobierz, 36KB doc]

3. Oświadczenie kandydata [pobierz, 31KB doc]

 

 

student

UWAGA !!!

PFRON przywraca dofinansowania

na wózki o napędzie elektrycznym

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu informuje, że  Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjął decyzję o uruchomieniu w bieżącym roku  naboru wniosków o dofinansowanie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym w ramach Obszaru C Zadanie 1.

Nabór wniosków trwa do dnia 31.08.2019r.

 

Wznowienie dofinansowań do zakupu wózka elektrycznego to ponowne rozszerzenie oferty Funduszu skierowanej do osób, które doświadczają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się. Niwelowanie barier wynikających z ograniczonej mobilności jest kluczowe dla podejmowania aktywności zawodowej i społecznej przez osoby niepełnosprawne.  

 

ADRESACI pomocy w ramach Obszaru C Zadanie 1:

pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym adresowana jest do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcją uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym w wieku do 18 lat lub w wieku aktywności zawodowej albo w wieku emerytalnym, o ile są zatrudnione;

 

– w przypadku osób, które nie są zatrudnione i nie uczą się, warunkiem przyznania pomocy ( tylko w tym przypadku ) jest pozytywna opinia eksperta PFRON co do uzyskania zdolności do pracy albo podjęcia nauki w wyniku wsparcia udzielonego w programie;

 

Dodatkowo wyjaśniamy, że:

przez dysfunkcję uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym (w przypadku Obszaru C Zadanie 1)

– należy  rozumieć sytuację, kiedy stan zdrowia osoby niepełnosprawnej oraz poziom dysfunkcji narządu ruchu wyklucza samodzielne poruszanie się i przemieszczanie przy pomocy ręcznego wózka inwalidzkiego; brak takiej możliwości powinien wynikać z dysfunkcji charakteryzującej się znacznie obniżoną sprawnością ruchową w zakresie co najmniej jednej kończyny dolnej i górnej; stan ten może wynikać ze schorzeń o różnej etiologii (m.in. amputacje, porażenia mózgowe, choroby neuromięśniowe) i musi być potwierdzony zaświadczeniem lekarskim; oceniając zasadność dofinansowania zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym należy brać pod uwagę,

czy:

1. korzystanie z wózka o napędzie elektrycznym jest wskazane z punktu widzenia procesu rehabilitacji (czy nie spowoduje wstrzymania lub pogorszenia tego procesu),

2. korzystanie z wózka o napędzie elektrycznym wpłynie niekorzystnie na sprawność kończyn,

3. istnieją przeciwwskazania do korzystania z wózka o napędzie elektrycznym (np. utraty przytomności, epilepsja),

4. zakres i rodzaj ograniczeń stanowi poważne utrudnienie w samodzielnym funkcjonowaniu osoby niepełnosprawnej.

 

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 10.000 zł.

Minimalny udział własny w zakupie –wynosi 10% ceny brutto wózka.

MIEJSCE SKŁADANIA:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu ul. Wierzbowa 1.

Dodatkowe informacje można uzyskać: telefonicznie pod nr  67 26 27 614.

Druk wniosku wraz z załącznikiem do pobrania w dziale wnioski i pliki do pobrania.

POWRÓT DO ZDROWIA – POWRÓT DO PRACY

pfron-plakat-a2-01

Tego lata rusza rekrutacja chętnych do udziału w pilotażowym programie PFRON „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”.

Jaki jest cel kompleksowej rehabilitacji?

Podstawowym celem kompleksowej rehabilitacji jest uzyskanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy lub uruchomienie działalności gospodarczej.

Na czym polega kompleksowa rehabilitacja?

Na kompleksową rehabilitację składają się trzy elementy:

  • Moduł zawodowy, którego celem jest wejście lub powrót na otwarty rynek pracy. Firmy, które wygrały przetarg na realizację programu zadeklarowały, że znajdą pracę dla co najmniej 60 % uczestników – szkolenia będą trwały od 3 do 9 miesięcy .
  • Moduł medyczny, czyli wszelkie działania mające na celu usprawnienie i poprawę stanu zdrowia poprzez spektrum zabiegów.
  • Moduł psychospołeczny, którego celem jest wzmocnienie kompetencji społecznych i psychologicznych uczestników i ich rodzin.

Gdzie kompleksowa rehabilitacja będzie realizowana?

Rehabilitacją kompleksową na początku będą zajmować się cztery ośrodki w skali kraju, zlokalizowane w:

  • Grębiszewie (woj. mazowieckie),
  • Nałęczowie (woj. lubelskie),
  • Ustroniu (woj. śląskie),
  • Wągrowcu (woj. wielkopolskie).

Ośrodki znajdują się w obiektach, w których prowadzona jest już rehabilitacja medyczna i które dysponują odpowiednią infrastrukturą do prowadzenia rehabilitacji medycznej – są dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Ile osób z niepełnosprawnością zakwalifikuje się do programu?

Minimalnie będzie to 600 osób, czyli po 150 w każdym z ośrodków. Ta liczba może być większa w zależności od tego, ile czasu będą potrzebować uczestnicy programu na przejście ścieżki rehabilitacji kompleksowej i uzyskanie zatrudnienia.

Kto może wziąć udział w programie kompleksowej rehabilitacji?

Osoby, które np. z powodu wypadku lub choroby straciły zdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu lub nigdy nie pracowały. Muszą to być osoby, które zakończyły leczenie szpitalne i wstępną rehabilitację.

Wymagana jest także samoobsługowość. Uczestnik programu musi być w stanie wykonywać samodzielnie czynności związane z przygotowywaniem i spożywaniem posiłków, ubieraniem się, higieną osobistą i codziennymi obowiązkami.

Osoby z jakiego rodzaju niepełnosprawnością mogą wziąć udział w programie?

Nie ma ograniczeń co do rodzaju niepełnosprawności. Nie jest też wymagane posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, może to być jedynie wypis od lekarza lub inny dokument potwierdzający niezdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu.

Czy będzie jeden, wspólny program dla wszystkich uczestników?

Nie. Program kompleksowej rehabilitacji będzie dopasowywany za każdym razem do konkretnej osoby. Ośrodki zapewnią pewien gwarantowany koszyk świadczeń. Na początku pobytu w ośrodku zaplanowany jest dwutygodniowy okres próbny. Wtedy odbywać się będą badania, prowadzone przez ekspertów z Centralnego Instytutu Obrony Pracy, którzy określą możliwości danej osoby i pomogą wybrać jej zawód.

Ile czasu będzie trwać kompleksowa rehabilitacja jednej osoby?

O tym, ile czasu dana osoba spędzi w programie, decydować będzie przebieg jej rehabilitacji zawodowej. Jego średni czas oszacowano na 9 miesięcy, natomiast minimum na 3-4 miesiące. W programie będzie można być nawet przez rok, i to jeszcze z możliwością przedłużenia do 15 miesięcy.

Od czego będzie zależał czas pobytu w ośrodku?

Od przebiegu rehabilitacji zawodowej. W jej skład wchodzić będzie m.in. wsparcie doradcy zawodowego, który pomoże uczestnikowi programu znaleźć pierwszy lub nowy zawód. Oprócz tego będą prowadzone warsztaty poszukiwania pracy, szkolenia z tzw. kompetencji kluczowych (m.in. językowych) i szkolenia komputerowe.

Główną rolę odgrywać będą szkolenia zawodowe – konkretnie przygotowujące już do podjęcia pracy. Dla każdego uczestnika przewidziano minimum 400 godzin tych szkoleń. Kończyć się one będą egzaminem i przyznaniem certyfikatu.

Od początku uczestnictwa w programie z uczestnikiem będzie pracować pośrednik pracy, którego zadaniem będzie znalezienie mu pracodawcy. Program szkoleń zawodowych będzie podporządkowany właśnie potrzebom pracodawców – tak, by po ukończeniu programu rehabilitacji kompleksowej jego uczestnik płynnie wszedł na rynek pracy.

Czy jest przewidziane wsparcie psychologiczne?

Co najmniej raz na dwa tygodnie każdy uczestnik będzie miał zagwarantowaną półgodzinną rozmowę z psychologiem. W razie potrzeby uczestnik będzie mógł otrzymać krótkookresową psychoterapię. Ponadto organizowane będą spotkania z osobami z niepełnosprawnością, którym udało się osiągnąć sukces na rynku pracy. Wsparcie psychologiczne będzie mogła otrzymać także rodzina uczestnika.

Jakie koszty ponosi uczestnik programu?

Żadnych. Wszystkie koszty pokrywać będzie PFRON. Osoby, które zdecydują się na stacjonarny pobyt w ośrodku, będą miały zagwarantowane trzy posiłki dziennie i nocleg w pokojach jednoosobowych.

Dodatkowo, jeśli uczestnik ma dziecko na wyłącznym utrzymaniu, to może ono przebywać w ośrodku, który zapewni mu przedszkole i szkołę.

Ponadto, jeśli uczestnik będzie potrzebował usług lekarza specjalisty, to również będzie mu on zapewniony. Tak samo w sytuacji, gdy potrzebna będzie konsultacja z ekspertem niezwiązanym z rehabilitacją, np. prawnikiem lub doradcą podatkowym.

Co z uczestnikami, którzy nie zdecydują się na pobyt w ośrodku?

Mogą dojeżdżać na zajęcia z domu. Wtedy organizatorzy będą pokrywać koszty dojazdu – paliwa lub biletów, a także zapewniać posiłki w trakcie zajęć.

Czy z uczestnikiem będzie mógł przebywać inny członek rodziny: mąż, żona lub jeden z rodziców?

Nie. Za to raz na dwa tygodnie uczestnik, który będzie przebywał w ośrodku, będzie miał opłacany wyjazd do domu. Rodzina oczywiście będzie może odwiedzać uczestnika w weekendy.

Jak będzie wyglądać rekrutacja?

Pierwsza tura rekrutacji będzie trwała od połowy lipca do połowy września 2019 roku.

Chętni do uczestnictwa będą badani przez psychologa i lekarza, którzy będą kwalifikować do udziału w programie.

Dla zainteresowanych uruchomiona została infolinia: 22 50 55 600. Kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

student

Dokumenty dotyczące naboru na Sekretarza PZON

 

1. Nabór na sekretarza  PZON w Wągrowcu [POBIERZ, PDF- 3445KB]

2. Kwestionariusz kandydata [POBIERZ, DOC - 35KB]

3. Oświadczenie [POBIERZ, DOC - 31KB]